Marjam Mírzácháníová

Jediná žena, která obdržela Fieldsovu medaili

Marjam Mírzácháníová byla velmi talentovanou íránskou matematičkou. Je známá především tím, že jako první žena obdržela nejprestižnější matematické ocenění – Fieldsovu medaili. Jaký byl její životní příběh? To se dozvíte v dnešním článku.

 

Životní cesta

 

Marjam se narodila v íránském Teheránu v roce 1977. Když byla malá, hodně času trávila se svým otcem, který pracoval jako elektroinženýr, a byl pro ni tedy zdrojem inspirace. Zároveň rozvíjela své znalosti ve vědě. Její otec jí proto zapsal na Farzanegan v Teheráně, školu pro talentované studentky.

 

Zpočátku se matematice moc věnovat nechtěla, ale to se nakonec změnilo a přihlásila se na matematickou olympiádu, kde se setkala s úspěchem. V roce 1994 vyhrála zlatou medaili na Mezinárodní matematické olympiádě v Hong Kongu, a stala se tak první íránskou studentkou, které se to podařilo. Následující rok se zúčastnila této matematické olympiády znovu – tentokrát v Torontu a vyhrála další dvě zlaté medaile.

 

Později se rozhodla vystudovat univerzitu, bakalářský titul získala na íranské Sharif University of Technology. Poté se přestěhovala do Spojených států, kde studovala na Harvardu a v roce 2004 získala doktorát. Po získání doktorátu se stala profesorkou matematiky na Princetonské univerzitě a v roce 2008 začala působit na Standfordově univerzitě. Ve svém výzkumu se věnovala různým tématům – Teichmüllerově teorii, hyperbolické a symplektické geometrii nebo ergodické teorii.

 

Největší úspěch

 

Největším úspěchem v matematickém světě bylo pro Marjam získání Fieldsovi medaile. Stala se totiž první ženou a první Íránkou, která kdy toto prestižní matematické ocenění získala. Medaili získala za práci o symetrii zakřivených povrchů. Když obdržela e-mail, který ji informoval, že obdrží Fieldsovu medaili, myslela si, že si někdo dělá srandu a naboural se na účet, z kterého jí e-mail přišel.

 

Měla blízko k Česku

 

Jejím manželem byl Čech Jan Vondrák, se kterým měla dceru Anahitu. Kromě toho, že Marjam byla skvělou matematičkou, ji její manžel považoval i za dobrou sportovkyni. Když se spolu poznávali, šli si zaběhat a ačkoli si myslel, že bude lepší běžec než ona, nebylo tomu tak. Po celou dobu běžela stejným tempem a její tehdy budoucí manžel byl překvapený, v jak dobré kondici je. Její malá dcera ji zase považovala za malířku. Marjam si totiž často dělala různé náčrty související s matematikou.

 

Bohužel podlehla rakovině

 

Marjam trpěla rakovinou prsu a 14. července 2017 této nemoci bohužel podlehla. Nikdy však nepřestane být inspirací pro ženy po celém světě.

„Nemyslím si, že by se každý měl stát matematikem, ale podle mě nedá řada studentů matematice vůbec šanci. Ze začátku jsem byla v matematice špatná, nechtěla jsem o ničem přemýšlet. Nejste-li do matematiky nadšení, může se jevit jako chladný a zbytečný obor. Krása matematiky se ukáže pouze těm trpělivějším.“ Marjam Mírzáchániová, rozhovor pro The Guardian (2014)

O NÁS

Pro děti od 4 do 15 let nabízíme vzdělávací kroužky v oblasti vědy a techniky – STEM. STEM je zkratka Science, Technology, Engineering a Mathematics.

Provozovatel

JeduEdu.cz, z.ú.
se sídlem Na zvonici 146, Líbeznice
IČ: 08367248
zapsaná v rejstříku ústavů, vedeném Městským soudem v Praze v oddílu U, vložce číslo 818

Ochrana osobních údajů

Přihlášení odběru novinek

Chcete-li dostávat informace o našich aktivitách a novinkách na blogu, zadejte svoji emailovou adresu níže.

Děkujeme za přihlášení

Nemusíte se obávat spamu, slibujeme!