Katherine Johnsonová

Ženy ve STEM

Katherine Johnsonová je americká matematička, která stojí za řadou historických úspěchů organizace NASA. V srpnu minulého roku oslavila sté narozeniny. Její životní dráha je skvělou inspirací pro ženy, které chtějí pracovat ve STEM, a proto jsme se rozhodli napsat o ní kratší medailonek.

 

Mládí

 

Katherine to ze začátku v životě neměla vůbec jednoduché, narodila se v roce 1918 a jako Afroameričanka měla povoleno navštěvovat pouze osm stupňů školy. Přestože se při snaze vzdělávat se, setkávala s různými překážkami, ve čtrnácti letech dokončila střední a v osmnácti letech vysokou školu. Chtěla pracovat jako matematička v některé vědecké instituci, ale jelikož to byla žena, a ještě k tomu afroamerického původu, bylo pro ni velmi obtížné takovou práci sehnat. A proto se stala učitelkou matematiky.

 

Životní zlom

 

V padesátých letech minulého století však nastal v jejím životě zlom, byla jako zaměstnankyně přijata do organizace NACA (předchůdkyně NASA). NACA sháněla lidské „počítače“, které měly dělat různé matematické výpočty za nízké platy. Katherine svými matematickými výpočty přispěla například ke vzletu prvních lidí na Měsíc. Spočítala totiž dráhu letu Apolla 11 k Měsíci. To, že se podílela na tomto programu považuje ve své pracovní kariéře za svůj největší úspěch. Její výpočty však přispěly například i ke vzletu prvních Američanů na oběžnou dráhu a do vesmíru.

 

„Nejvíce hrdě jsem se cítila v případě úspěchu programu Apollo.“ Katherine Johnsonová

 

Medaile od Baracka Obamy i film

 

Teprve nedávno se o této ženě začalo více mluvit. V roce 2015 jí bývalý americký prezident Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody. Kromě toho byl o ní natočen film s názvem Skrytá čísla, který vypráví její příběh a příběh dalších dvou matematiček, které pracovaly v NACA. Film zároveň poukazuje na to, že tyto tři matematičky byly inspirací pro další generace, protože zbořily řadu genderových a rasových předsudků.

 

Tento příspěvek bych uzavřel jejím výrokem z roku 2011: „Dívky dokážou dělat všechno, co dokážou dělat muži. Někdy mají větší představivost než muži … Muži nedbají na maličkosti. Nezajímá je, jak to udělat, ale chtějí pouze odpověď.“

O NÁS

Pro děti od 4 do 15 let nabízíme vzdělávací kroužky v oblasti vědy a techniky – STEM. STEM je zkratka Science, Technology, Engineering a Mathematics.

Provozovatel

JeduEdu.cz, z.ú.
se sídlem Na zvonici 146, Líbeznice
IČ: 08367248
zapsaná v rejstříku ústavů, vedeném Městským soudem v Praze v oddílu U, vložce číslo 818

Ochrana osobních údajů

Přihlášení odběru novinek

Chcete-li dostávat informace o našich aktivitách a novinkách na blogu, zadejte svoji emailovou adresu níže.

Děkujeme za přihlášení

Nemusíte se obávat spamu, slibujeme!