CO JE STEM?

SCIENCE - TECHNOLOGY - ENGINEERING - MATHEMATICS

STEM je zkratkou pro čtyři obory: Science (přírodní vědy), Technology (technika), Engineering (technologie) a Mathematics (matematika). STEM lze zároveň vnímat i jako novodobý vzdělávací koncept, který využívá přirozené blízkosti těchto čtyř oborů.

Co se skrývá pod pojmem „novodobý vzdělávací koncept“?

 

V klasickém školství se přírodní vědy, technika, technologie a matematika většinou vyučují odděleně jako samostatné předměty. Naopak v případě STEM se klade důraz na blízkost a propojení těchto předmětů, součástí výuky je většinou snaha o nalezení řešení praktického problému. A právě řešení reálných problémů a propojení s reálným světem jsou hlavní myšlenky, na kterých je tento koncept založen.

 

„Je to způsob nahlížení na problémy a řešení problémů uceleným stylem, porozumění tomu, jak na sebe mohou jednotlivé obory STEM vzájemně působit. Jednoduše řečeno se jedná o průsečík přírodních věd, techniky, technologií a matematiky.“ Beth Howard-Brown & Danny Martinez, Southeast Comprehensive Center

stem schema
stem schema

Jak probíhá samotná výuka?

 

V případě STEM se při výuce používají speciální vzdělávací pomůcky. Může se jednat například o LEGO sady, speciální počítačové programy, vzdělávací hračky nebo elektronické stavební prvky. Tyto vzdělávací pomůcky jsou navíc přizpůsobeny jednotlivým věkovým kategoriím. Malé děti (5-7 let) tak například mohou proniknout do základů programování díky speciálnímu robotovi Cubetto. Větší děti (7-11 let) si díky robotické stavebnici LEGO® WeDo 2.0 mohou sestrojit výtah nebo ventilátor. Vše je navrženo tak, aby se děti jednotlivým konceptům ve výuce věnovaly do hloubky a porozuměly tomu, jak fungují. Kromě toho se učí konzultovat svoje zjištění s ostatními a spolupracovat v týmu.

 

Existují v Česku školy zaměřené na STEM?

 

Koncept STEM je známý především ve Spojených státech amerických, kde se stává stále běžnější součástí klasického školství (základního, středního i vysokého). V Česku je však STEM vzdělávání pro většinu lidí velkou neznámou. A jelikož má podle nás tento vzdělávací koncept obrovský potenciál a řadu výhod, rozhodli jsme se ho nabízet i v českém prostředí. V současné době nabízíme STEM zájmové kroužky dětem od 3 do 11 let. Naše služby však budeme postupně rozšiřovat a zaměříme se zároveň i na starší děti a mládež.

 

Proč je STEM vzdělávání důležité?

 

Vzdělávání ve STEM oborech je důležité, protože se mění dnešní společnost a zároveň roste i důležitost těchto oborů. Klasický přístup výuky je už zastaralý, a nedokáže tak pružně reagovat na inovace a reálné problémy z vědeckého a technického světa.

 

„Ve 21. století se zvýšila důležitost vědeckých a technických inovací. Čelíme jak výhodám, tak výzvám globalizace a znalostní ekonomiky. Abychom v této společnosti založené na informacích a technologiích uspěli, musíme rozvíjet schopnosti studentů ve STEM oborech na mnohem vyšší úrovni, než bylo v minulosti akceptováno.“ National Science Foundation

NAŠI PARTNEŘI

CO POUŽÍVÁME K VÝUCE

lego education logo

LEGO® Education je řešení pro výuku a praktické učení vzbuzující zájem o vědu, techniku, inženýrství a matematiku (STEM). Zaměřuje se na mateřské, základní a střední školy.

primo logo 300

Společnost PRIMO Toys z Velké Británie je výrobcem přátelského dřevěného robota Cubetto. Cubetto naučí vaše dítě základům počítačového programování prostřednictvím dobrodružství a hraní her.

littlebits logo 300

littleBits je firma z USA. Nabízí platformu snadno použitelných elektronických stavebních prvků, které každému umožňují vytvářet velké i malé vynálezy.

eng-logo1

Společnost Engino je původní Kyperská firma zaměřující se na vzdělávací hračky. Vzdělávací sestavy firmy Engino podporují kreativitu a představivost a zároveň učí principy STEM.

O NÁS

Pro děti od 4 do 15 let nabízíme vzdělávací kroužky v oblasti vědy a techniky – STEM. STEM je zkratka Science, Technology, Engineering a Mathematics.

Provozovatel

JeduEdu.cz, z.ú.
se sídlem Na zvonici 146, Líbeznice
IČ: 08367248
zapsaná v rejstříku ústavů, vedeném Městským soudem v Praze v oddílu U, vložce číslo 818

Ochrana osobních údajů

Přihlášení odběru novinek

Chcete-li dostávat informace o našich aktivitách a novinkách na blogu, zadejte svoji emailovou adresu níže.

Děkujeme za přihlášení

Nemusíte se obávat spamu, slibujeme!