Písmeno T v konceptu STEM

Jak již jsme zmiňovali v jednom z předchozích článků, spojení STEM je zkratkou pro čtyři obory, které jsou spolu úzce propojeny. Každý obor je v konceptu STEM důležitý, dnešní článek však bude zaměřen pouze na písmeno T (Technology), tedy techniku.
 

Technika vs. technologie

 
Na začátek je potřeba vyjasnit si jednu věc. Ačkoliv se mnoho lidí domnívá, že výrazy technika a technologie mají víceméně stejný význam, není tomu tak. Jedná se o dvě odlišná slova.
Termín technika se v češtině používá k označení různých prostředků sloužících k prospěchu člověka – strojů, zařízení nebo vybavení. Naproti tomu slovo technologie označuje především různé postupy při výrobě, tedy procesy a procedury (např. technologie výroby a zpracování polymerů). Koncept STEM se zabývá jak technologií (E – Engineering), tak technikou (Technology). V případě Engineeringu se jedná o trochu volnější překlad. Námi používaný překlad je totožný s překladem, který používá Národní ústav pro vzdělávání.
V poslední době se v češtině ujal například pojem „moderní technologie“, který má označovat různé moderní stroje, zařízení a vybavení. Toto spojení však řada lingvistů považuje za nešťastné, a proto se mu v tomto článku pokusíme vyhnout.
 

Co si představit pod slovem technika ve STEM?

 
Technika ve STEM je spojena hlavně s důležitostí logického myšlení a kreativity, je založená na zvědavosti a umění poskládat si celek z jednotlivých částí určitého problému. Technika tedy rozhodně není o hledání jednoho správného řešení.
 


Digitální pomůcky ve výuce

 
Písmeno T v konceptu STEM je spojené i s používáním digitálních pomůcek ve výuce. Důvodem, proč by se měly do výuky začleňovat technické vymoženosti, jako jsou například tablety nebo smartphony, je fakt že s každým dnem roste jejich důležitost. Člověk, který se s těmito zařízeními seznámí již v útlém věku, si na ně navykne a pochopí, jak je správně využívat. Například se naučí správně vyhledávat a zpracovávat informace, což je v dnešní době, kdy se na nás informace chrlí ze všech stran velmi důležité. Kromě toho může učitel díky těmto pomůckám zpestřit výuku různými vzdělávacími aplikacemi nebo třeba puštěním zajímavého videa.
 

Děti a technika

 
Děti, které rády rozebírají věci, aby zjistily, jak vlastně fungují, mohou být přínosným talentem ve světě techniky. Rozvíjejí se totiž v osoby, které se snaží řešit problémy, zatímco ostatní to rychle vzdají. Pokud přemýšlíte nad tím, zda je vaše dítě „technický typ“, můžete se pokusit, odpovědět si na tyto otázky:

  1. Má vaše dítě v oblibě hraní si s puzzlem nebo legem?
  2. Má vaše dítě touhu rozebírat věci za účelem opravení závady?
  3. Chce vám vaše dítě pomoci, když se rozbije rodinný počítač?

Závěr

 
Technika je hlavně o kreativitě, logickém myšlení a zájmu o řešení problémů. Písmeno T ve STEM však označuje i používání digitálních vymožeností ve výuce a snahu nezaspat dobu. Tento obor se bude stále rozvíjet, a proto bychom ho neměli podceňovat.

O NÁS

Pro děti od 4 do 15 let nabízíme vzdělávací kroužky v oblasti vědy a techniky – STEM. STEM je zkratka Science, Technology, Engineering a Mathematics.

Provozovatel

JeduEdu.cz, z.ú.
se sídlem Na zvonici 146, Líbeznice
IČ: 08367248
zapsaná v rejstříku ústavů, vedeném Městským soudem v Praze v oddílu U, vložce číslo 818

Ochrana osobních údajů

Přihlášení odběru novinek

Chcete-li dostávat informace o našich aktivitách a novinkách na blogu, zadejte svoji emailovou adresu níže.

Děkujeme za přihlášení

Nemusíte se obávat spamu, slibujeme!