Programování ve Scratchi

8 - 12 LET

Za programovacím jazykem Scratch stojí odborníci z amerického MIT. Umožňuje dětem vytvářet příběhy, animace nebo hry. Scratch se používá ve více než 150 zemích světa a je dostupný ve více než 40 jazycích včetně češtiny. Funguje na principu skládání programových příkazů do bloků, takzvaný systém „drag and drop“, kdy doslova jednotlivé příkazy děti přetahují do programovacího prostředí místo složitého vypisování.

 

V kroužku pro začátečníky začínáme programováním různých pohybů kočky Scratche a dalších postaviček, které programovací prostředí nabízí. Postupně se pak děti dostávají ke složitějším algoritmům a programování jednoduchých her.

 

Výhodou je český lokalizace příkazů a bezplatná dostupnost programovacího prostředí, které lze buď nainstalovat do počítače, nebo pracovat v jeho online verzi. To vše dělá ze Scratche nejrozšířenější a nejoblíbenější programovací jazyk pro začínající dětské programátory. Jedná se o první krok v učení programování a k získání důležitých dovedností pro život.

Varianty kroužku

Programování Scratch pro začátečníky

V kroužku pro začátečníky rádi přivítáme všechny děti, které mají o programování zájem, ale nemají žádné předchozí zkušenosti.

Děti se nejprve seznámí s programovacím prostředím Scratch a poté začnou zkoumat možnosti samotného jazyka.

Učení probíhá pomocí tvorby jednoduchých animací a příběhů. V závěru kurzu pro začátečníci si děti naprogramují svoji první hru.

Hlavní témata kurzu pro začátečníky

 • Přidávání a editace postav
 • Volba a změny pozadí scény
 • Práce se souřadnicovým systémem a pohybem postav
 • Práce s jednoduchými podmínkami
 • Programové cykly
 • Tvorba animovaného příběhu
 • Tvorba jednoduché hry

Programování Scratch pro pokročilé

Kroužek pro pokročilé již předpokládá předchozí znalosti na úrovni kroužku pro začátečníky. V rámci programu se již děti budou pouštět do komplikovanějších věcí a tvorby složitějších her.

V rámci kroužku si také děti vyzkouší pomocí Scratche ovládání LEGO WeDo robotů, nebo ovládání programu pomocí Makey Makey.

Kromě tvorby složitějších her je cílem připravit děti na složitější programy a následný přechod na plnohodnotný programovací jazyk (např. JavaScript, nebo Python).

Hlavní témata kurzu pro začátečníky

 • Složitější vícenásobné podmínky
 • Tvorba podprogramů
 • Práce s proměnnými
 • Práce se seznamy
 • Pokročilé ovládání grafiky programu
 • Ovládání externích zařízení
 • Tvorba zajímavých her

Formy výuky

Prezenční forma

Online kurz

Online kurz programování ve Scratchi reflektuje moderní trendy ve výuce programování ve světě. Všechny programovací jazyky se dnes můžete naučit z pohodlí domova, což je výhoda v dnešní „korona“ situaci.

 

Rozdíl našeho kroužku oproti klasickým online kurzům, je že probíhá s „živým“ lektorem. Nejedná se tedy o pasivní sledování předtočeného videa, ale probíhá interaktivita s lektorem v reálném čase. Z každé lekce je pořízen záznam, ke kterému je možné se vracet.

 

Obsah lekcí je totožný jako v případě kombinované výuky, jen neprobíhají off-line setkání. V rámci online kurzu jsme zatím zařadili pouze kroužek pro začátečníky.

ZÁKLADNÍ PARAMETRY KROUŽKU

VĚK
8-12 LET
DÉLKA HODINY
60/120 MIN
POČET HODIN ZA POLOLETÍ
9/15 H
CENA HODINY
od 190 Kč
CENA ZA POLOLETÍ
od 2160 Kč
JAZYK
ČESKY

FAQ

ČASTO KLADENÉ DOTAZY

POTŘEBUJE DÍTĚ NĚJAKÉ PŘEDCHOZÍ ZNALOSTI?

Není to nezbytně nutné. V rámci kroužku si všechny potřebné principy vysvětlíme a aplikujeme do praxe.

V případě kroužku pro pokročilé se předpokládají znalosti v rozsahu kroužku pro začátečníky.

POTŘEBUJÍ DĚTI NĚJAKÉ POMŮCKY?

Kurzy programování jsou vedeny částečně, nebo zcela online. Je tedy potřeba počítač s internetovým připojením a repráčky. Určitě také doporučujeme webkameru a mikrofon. Žádné specielní softwarové vybavení není potřeba, vše je možné dělat v internetovém prohlížeči.

Pokud jsou kroužky vedeny kombinovanou formou, bude pro každého studenta v učebně připraven notebook. Je ale možné si na „offline“ hodinu přinést vlastní notebook.

JSOU KROUŽKY VE VŠECH LOKALITÁCH OBSAHOVĚ STEJNÉ?

Ano, všechny kroužky, které mají stejný název a úroveň jsou v rámci pololetí shodné.

MŮŽE SE KROUŽKU ZÚČASTNIT I MLADŠÍ DÍTĚ?

Kroužek je určen pro děti od 8 let, které již dokáží samostatně pracovat a zvládají si třeba dělat i poznámky. Je na konkrétní dohodě, zda konkrétní dítě témata kroužku zvládne. Do našeho portfolia chceme také zařadit kroužek s podobnou náplní, ale určený pro mladší děti – programování Scratch Jr.

JE KROUŽEK VHODNÝ I PRO DÍVKY?

Samozřejmě, oblast vědy a techniky není jen doménou chlapců. V našem blogu můžete najít mnoho informací a inspirace uplatnění dívek ve STEM oborech. Naše kroužky si kladou za cíl, aby si každé dítě bez rozdílu mohlo tyto obory vyzkoušet.

JAKÉ KONKRÉTNÍ POMŮCKY SE K VÝUCE POUŽÍVAJÍ?

Pro kroužek LEGO WEDO ROBOTIKA používáme LEGO set z řady LEGO education 45300 WeDo 2.0 Základní set. K tomuto setu je přímo od společnosti LEGO zpracovaný metodický materiál, který tvoří základní osnovu našich hodin.

Pro ovládání modelů používáme tablety se systémem Android.

Ukázku osnovy pro jednu hodinu si můžete stáhnout níže na této stránce.

   INFORMACE:   POKUD MÁTE O TENTO KROUŽEK ZÁJEM, KONTAKTUJTE NÁS

KONTAKTUJTE NÁS


  Vaše jméno (vyžadováno)

  Váš email (vyžadováno)

  Vaše zpráva

  Ochrana osobních údajů

  DOKUMENTY KE STAŽENÍ

  Přihláška

  Líbeznice

   

  Letňany

  O NÁS

  Pro děti od 4 do 15 let nabízíme vzdělávací kroužky v oblasti vědy a techniky – STEM. STEM je zkratka Science, Technology, Engineering a Mathematics.

  Provozovatel

  JeduEdu.cz, z.ú.
  se sídlem Na zvonici 146, Líbeznice
  IČ: 08367248
  zapsaná v rejstříku ústavů, vedeném Městským soudem v Praze v oddílu U, vložce číslo 818

  Ochrana osobních údajů

  Přihlášení odběru novinek

  Chcete-li dostávat informace o našich aktivitách a novinkách na blogu, zadejte svoji emailovou adresu níže.

  Děkujeme za přihlášení

  Nemusíte se obávat spamu, slibujeme!