Programování micro:bit

9 - 14 LET

Micro:bit je malý mikropočítač, který dětem umožní nahlédnout do světa programování a práce s hardwarem.

Na horní straně má dvě tlačítka, dále matici 5×5 LED – červených diod, na kterých lze zobrazovat jednoduché obrázky – ikony nebo znaky. Na dolní straně má speciální konektor pro napojení na další rozšíření.

 

Zadní strana obsahuje USB konektor pro připojení k počítači. Přes USB konektor lze také napájet desku, není třeba externího zdroje. Přes toto rozhraní se nahrává do mikropočítače program. Dále je tu napájecí konektor – napájení ze dvou tužkových baterií AAA, tedy 3V. Mezi konektory je tlačítko – RESET, kterým lze uvést mikropočítač do výchozího stavu.

 

Microbit lze programovat pomocí výchozího blokového editoru makecode, nebo Scratch, ale také pomocí programovacích jazyků Python a JavaScript. Je tedy vhodný jak pro úplné začátečníky, tak pokročilé programátory.

V kroužku pro začátečníky začínáme se seznámením s deskou BBC micro:bit a ovládání jejich funkcí pomocí blokového editoru makecoce. Postupně se pak děti dostávají ke složitějším algoritmům a programování jednoduchých her a přístrojů.

 

Výhodou je český lokalizace příkazů a bezplatná dostupnost programovacího prostředí makecode. To vše dělá z BBC micro:bit ideální nástroj pro začátek programování hardware. Může se také jednat o první krok v učení programování a k získání důležitých dovedností pro život.

 

V kroužku se pracuje s malou vývojovou deskou BBC micro:bit, základní sadu zapůjčíme každému účastníkovi kroužku za zálohu 500Kč. Po zkončení kroužku je možné desku vrátit, nebo si ji ponechat.

Varianty kroužku

Programování micro:bit pro začátečníky

V kroužku pro začátečníky rádi přivítáme všechny děti, které mají zájem o programování a tvorbu zajímavých projektů ve spojení s hardwarem.

Děti se nejprve seznámí s hardwarovou deskou BBC micro:bit.

Začneme také s programovacím prostředím makecode, které je velmi podobné Scratchi.

Učení probíhá pomocí tvorby jednoduchých projektů.

Programování micro:bit pro pokročilé

Kroužek pro pokročilé již předpokládá předchozí znalosti na úrovni kroužku pro začátečníky, kde se seznámí s možností vývojové desky micro:bit. V rámci programu se již děti budou pouštět do komplikovanějších projektů.

V kroužku pro pokročilé se již bude programovat v jazyku JavaScript, nebo Python.

Kroužek pro pokročilé plánujeme od začátku školního roku 2021/22 (vzhledem k teprve prvnímu turnusu pro začátečníky od března 2021).

Formy výuky

Kombinovaná forma

Na základě zkušeností z minulého školního roku, kdy jsme měli možnost vyzkoušet jak pouze off-line verzi kroužku, tak poté nuceně i pouze online verzi, jsme se rozhodli pro kombinaci.

 

Obor programování je jeden těch, u kterých všude ve světě převažuje online způsob výuky. Zařazení i praktických off-line setkání nám ale přijde jako vhodná varianta, zejména pro začínající programátory.

 

Teorii budeme probírat s dětmi online v 60 minutových lekcích. Výhodou je, že budeme z online lekcí pořizovat záznam, který si můžou děti pustit i zpětně a k probírané látce se vrátit. Nemusí si tedy dělat poznámky a nemusí mít strach, že jim něco uniklo.

 

Přibližně 1x za měsíc se děti sejdou fyzicky buď v Klubu Slunečnice v Letňanech, nebo v Komunitním centru Archa v Líbeznicích a během 120 minutové lekce vyzkouší vše, co se online naučily.

 

Kombinovanou formou nabízíme kroužky programování s micro:bit pro začátečníky i pokročilé.

Online kurz

Online kurz programování s micro:bit reflektuje moderní trendy ve výuce programování ve světě. Všechny programovací jazyky se dnes můžete naučit z pohodlí domova, což je výhoda v dnešní „korona“ situaci.

 

Rozdíl našeho kroužku oproti klasickým online kurzům, je že probíhá s „živým“ lektorem. Nejedná se tedy o pasivní sledování předtočeného videa, ale probíhá interaktivita s lektorem v reálném čase. Z každé lekce je pořízen záznam, ke kterému je možné se vracet.

 

Obsah lekcí je totožný jako v případě kombinované výuky, jen neprobíhají off-line setkání. V rámci online kurzu jsme zatím zařadili pouze kroužek pro začátečníky.

ZÁKLADNÍ PARAMETRY KROUŽKU

VĚK
9-14 LET
DÉLKA HODINY
60 MIN
POČET HODIN ZA POLOLETÍ
12 H
CENA HODINY
240 Kč
CENA ZA POLOLETÍ
2880 Kč
JAZYK
ČESKY

FAQ

ČASTO KLADENÉ DOTAZY

POTŘEBUJE DÍTĚ NĚJAKÉ PŘEDCHOZÍ ZNALOSTI?

Není to nezbytně nutné. V rámci kroužku si všechny potřebné principy vysvětlíme a aplikujeme do praxe.

V případě kroužku pro pokročilé se předpokládají znalosti v rozsahu kroužku pro začátečníky.

POTŘEBUJÍ DĚTI NĚJAKÉ POMŮCKY?

Kurzy jsou vedeny částečně, nebo zcela online. Je tedy potřeba počítač s internetovým připojením a repráčky. Určitě také doporučujeme webkameru a mikrofon. Žádné specielní softwarové vybavení není potřeba, vše je možné dělat v internetovém prohlížeči.

V kroužku se pracuje s malou vývojovou deskou BBC micro:bit, základní sadu zapůjčíme každému účastníkovi kroužku za zálohu 500Kč. Po zkončení kroužku je možné desku vrátit, nebo si ji ponechat.

Pokud jsou kroužky vedeny kombinovanou formou, bude pro každého studenta v učebně připraven notebook. Je ale možné si na „offline“ hodinu přinést vlastní notebook.

JSOU KROUŽKY VE VŠECH LOKALITÁCH OBSAHOVĚ STEJNÉ?

Ano, všechny kroužky, které mají stejný název a úroveň jsou v rámci pololetí shodné.

MŮŽE SE KROUŽKU ZÚČASTNIT I MLADŠÍ DÍTĚ?

Kroužek je určen pro děti od 9 let, které již dokáží samostatně pracovat a zvládají si třeba dělat i poznámky. Je na konkrétní dohodě, zda konkrétní dítě témata kroužku zvládne. Dobrou průpravou je kroužek programování Scratch.

JE KROUŽEK VHODNÝ I PRO DÍVKY?

Samozřejmě, oblast vědy a techniky není jen doménou chlapců. V našem blogu můžete najít mnoho informací a inspirace uplatnění dívek ve STEM oborech. Naše kroužky si kladou za cíl, aby si každé dítě bez rozdílu mohlo tyto obory vyzkoušet.

JAKÉ KONKRÉTNÍ POMŮCKY SE K VÝUCE POUŽÍVAJÍ?

V kroužku se pracuje s malou vývojovou deskou BBC micro:bit, základní sadu zapůjčíme každému účastníkovi kroužku za zálohu 500Kč. Po zkončení kroužku je možné desku vrátit, nebo si ji ponechat.

   INFORMACE:   POKUD MÁTE O TENTO KROUŽEK ZÁJEM, KONTAKTUJTE NÁS

KONTAKTUJTE NÁS


  Vaše jméno (vyžadováno)

  Váš email (vyžadováno)

  Vaše zpráva

  Ochrana osobních údajů

  DOKUMENTY KE STAŽENÍ

  Přihláška

  Líbeznice

   

  Letňany

  O NÁS

  Pro děti od 4 do 15 let nabízíme vzdělávací kroužky v oblasti vědy a techniky – STEM. STEM je zkratka Science, Technology, Engineering a Mathematics.

  Provozovatel

  JeduEdu.cz, z.ú.
  se sídlem Na zvonici 146, Líbeznice
  IČ: 08367248
  zapsaná v rejstříku ústavů, vedeném Městským soudem v Praze v oddílu U, vložce číslo 818

  Ochrana osobních údajů

  Přihlášení odběru novinek

  Chcete-li dostávat informace o našich aktivitách a novinkách na blogu, zadejte svoji emailovou adresu níže.

  Děkujeme za přihlášení

  Nemusíte se obávat spamu, slibujeme!