Ada Lovelace Day

den žen ve STEM oborech

Dnes je den Ady Lovelace, mezinárodní den, který oslavuje úspěchy žen v oborech vědy, techniky, technologií a matematiky. A právě proto si v tomto článku povíme něco o tom, kdo vlastně byla Ada Lovelace a také se zaměříme na to, proč Ada Lovelace Day vůbec vznikl.

 

Kdo byla Ada Lovelace?

 

Dětství

Ada Lovelace se narodila v roce 1815 v Londýně. Již od svého narození to však neměla úplně jednoduché. Otec ji opustil měsíc po jejím narození, byl totiž zklamaný – přál si chlapce. Ada byla proto vychovávána pouze svou matkou. Matka s Adou neměla blízký vztah a obvykle ji ponechávala v péči babičky. Často ji však podporovala v tom, aby se zajímala o vědu a matematiku. A její podpora se vyplatila – u Ady se výjimečné vědecké nadání projevilo již v útlém věku. Fascinovaly ji různé typy strojů, ať už se jednalo třeba o různé typy lodí, nebo létající stroje. Kromě toho zkoumala nové vynálezy a objevy z období průmyslové revoluce, kterými byly zaplněny všechny vědecké časopisy.

 

Její nadání na technické obory ji však komplikovaly různé nepříjemné nemoci. Ada často trpěla migrénami, které ji dokonce oslepovaly. Dále ve svých čtrnácti letech protrpěla spalničky, které léčila téměř jeden rok.

 

Čarodějka čísel

V roce 1833 se tehdy osmnáctiletá Ada seznámila s britským matematikem a vynálezcem Charlesem Babbagem. Ada a Charles si začali rozumět a dopisovat si, spojovala je totiž jejich společná vášeň – matematika. Charles Adu dokonce začal přezdívat jako „čarodějku čísel“.

 

Právě Charles Babbage v roce 1837 popsal chod analytického stroje (The Analytical Engine) – návrh obecně použitelného mechanického počítače. Konstrukci tohoto stroje však nikdy nedokončil a to z důvodu osobních sporů a nedostatku peněz.

 

Italský matematik Luigi Menabrea napsal o tomto analytickém stroji odborné pojednání (inspiroval se přednáškou Charlese Babbage), které Ada následně přeložila do angličtiny. Kromě překladu však doplnila tento článek svými vysvětlujícími poznámkami, díky kterým se stal článek třikrát delším, než původně byl. Na překladu a vysvětlujících poznámkách pracovala zhruba jeden rok. Na článek se můžete podívat ZDE.

 

Její poznámky obsahovaly instrukce, podle kterých měl tento stroj řešit složitější matematické operace. Kromě toho si myslela, že by tento mechanický počítač mohl fungovat i jako nástroj, který by komponoval hudbu nebo vytvářel grafiku. Dokonce napsala i program, díky kterému měl stroj vypočítat Bernoulliho řadu čísel. A právě z toho důvodu je dnes Ada Lovelace přezdívaná jako „první počítačová programátorka“ nebo „zakladatelka počítačové vědy“.

 

Den Ady Lovelace

S myšlenkou dne Ady Lovelace přišla v roce 2011 Suw Charman-Anderson. Jejím hlavním důvodem pro založení tohoto dne byl fakt, že ženy figurující v technických oborech jsou podle ní „neviditelné“. Ada Lovelace Day má upozornit na úspěšné ženy, které v technice dosáhly úžasných věcí, ale málo se o nich mluví. A právě Ada Lovelace je jednou z takových žen.

 

Článek bych uzavřel krátkým výrokem Ady Lovelace, který mluví za vše: „Můj mozek je něco více než jen smrtelný, to ukáže čas.“

 

 

Obrázky: By Colin Adams – Creative commons, CC0, Link

Přihlášení odběru novinek

Děkujeme za přihlášení

Nemusíte se obávat spamu, slibujeme!

Free Aftersales Support

We offer 100% free after sales support. Once you purchase you can use our Support Forum backed by professionals who are available to help our customers.

Visit Support Forum

Customization Services

We provide WordPress customization services some of which are:

  • Theme install and set-up
  • Responsive development
  • Custom page templates
  • Custom plugin development
  • Custom theme and icons design

Blog Categories

O NÁS

Pro děti od 4 do 15 let nabízíme vzdělávací kroužky v oblasti vědy a techniky – STEM. STEM je zkratka Science, Technology, Engineering a Mathematics.

Provozovatel

JeduEdu.cz, z.ú.
se sídlem Na zvonici 146, Líbeznice
IČ: 08367248
zapsaná v rejstříku ústavů, vedeném Městským soudem v Praze v oddílu U, vložce číslo 818

Ochrana osobních údajů

Přihlášení odběru novinek

Chcete-li dostávat informace o našich aktivitách a novinkách na blogu, zadejte svoji emailovou adresu níže.

Děkujeme za přihlášení

Nemusíte se obávat spamu, slibujeme!