8 faktů o Adě Lovelace

které jste nejspíše nevěděli

Ada Lovelace je ženským symbolem STEM vzdělávání. A jelikož se tento týden slaví den Ady Lovelace, připravili jsme si pro vás 8 faktů o této ženě nadšené do technologií a matematiky.

 

1) Už jako malá dívka navrhla létající stroj

Ada Lovelace již jako dvanáctiletá dívka vytvořila nákresy létajícího stroje. Milovala mechaniku a studovala anatomii ptáků – to ji pomohlo přijít na to, jak by měl letoun fungovat. Svůj návrh dokončila 15 let předtím, než byl patentován první parní létající stroj Williamem Hensonem a Johnem Stringfellowem (1842).

 

„Mám schéma. Jedná se o věc v podobě koně s parním pohonem uvnitř. Koně udělaného tak aby hýbal obrovským párem křídel, které na něm budou připevněny zvenku. Díky křídlům se kůň začne zvedat do vzduchu, zatímco na něm bude někdo sedět.“ Výňatek z dopisu její matce – 7. dubna 1828 (Betty Alexandra Toole, Ada, the Enchantress of Numbers)

 

2) Její otec byl básník

Jejím otcem byl George Gordon Byron, známý anglický básník a přední představitel romantismu. Byron však Adu opustil měsíc po jejím narození, byl totiž zklamaný, že se mu nenarodil syn. První slova, které Byron řekl své novorozené dceři byla: „Ach! Jaké trápení jsi mi přinesla.“ Přestože Ada svého otce nikdy neviděla a Byron ji neměl v oblibě, byla fascinována jeho životem a dílem.

 

„Nikde nevidím nikoho, kdo by si manželstvím polepšil. Všichni moji ženatí vrstevníci jsou plešatí a nespokojení.“ George Gordon Byron

 

3) Nezapadala do společnosti

Ada je často popisována jako postava, která nezapadala do společnosti. Jedná se o naprostý protiklad k jejímu otci, básníkovi Lordu Byronovi. Na různých událostech nevěděla, o čem by se měla bavit a nudila tak lidi konverzacemi o matematice, kterým nikdo nerozuměl.

 

Lovelace se navíc stala předmětem několika skandálů. Měla velmi uvolněné vztahy s muži, za které nebyla vdaná, a proto se o ní začaly rozšiřovat různé pomluvy o milostných aférách. V amerických novinách New York Mirror se o ní dokonce psalo, že je to nejdrsnější a nejsprostější žena v Anglii. Vybudovala si také závislost na alkoholu, které se však nakonec úspěšně zbavila. Lásku k alkoholu bohužel později nahradila novým zlozvykem – začala se věnovat kurzovému sázení.

 

Spolu se svými kamarády se několikrát snažila navrhnout matematický model, díky kterému by vždy vyhrávali v dostizích. To se jim bohužel nepodařilo a Ada se kvůli dostihům zadlužila. Došlo to až do toho bodu, že Ada potají dávala do zástavy manželovi šperky, aby měla dostatek peněz na sázení.

 

4) Byla první počítačovou programátorkou v historii

Ada Lovelace se ve svých osmnácti letech spřátelila s britským matematikem a vynálezcem Charlesem Babbagem. Ada a Charles si začali rozumět, spojovala je totiž jejich společná vášeň – matematika.

 

Právě Charles Babbage popsal v roce 1837 chod analytického stroje (The Analytical Engine) – návrh obecně použitelného mechanického počítače. O tomto stroji vznikl odborný článek psaný ve francouzštině. Ada tento článek přeložila do angličtiny a doplnila ho řadou vysvětlujících poznámek. Finální článek byl třikrát delší než článek původní.

 

Její poznámky obsahovaly instrukce, jejichž zásluhou měl tento stroj řešit složité matematické operace. Napsala například program, díky kterému měl stroj vypočítat Bernoulliho řadu čísel. Dokonce si myslela, že by mechanický počítač mohl fungovat i jako nástroj, který by komponoval hudbu nebo vytvářel grafiku. A právě proto je Ada často označována jako první počítačová programátorka v historii.

 

5) Všechny její děti měly neobvyklé životy

Ada měla tři děti, které stejně jako ona, vyčnívaly z tehdejší společnosti. Ady nejstarší syn, Byron, utekl z domova krátce po její smrti ve svých 16 letech. Pracoval na lodi a o deset let později zemřel na tuberkulózu. Její druhý syn Ralph byl vášnivý horolezec. Ady dcera Anne se do svých třiceti let krotila. Poté se však provdala za básníka a její život se stal velkým dobrodružstvím. Byla první ženou ze západu, která přešla Arabskou poušť. Kromě toho byla také chovatelkou koní.

 

6) Charles Dickens ji na smrtelné posteli přečetl pasáž ze svého románu

Když Lovelace trpěla rakovinou, navštívil ji v srpnu 1852 samotný Charles Dickens a na smrtelné posteli ji přečetl známou scénu ze svého románu „Dombey and Son“, ve které umírá šestiletý chlapec Paul Dombey. Tři měsíce po jeho návštěvě Ada Lovelace ve věku 36 let zemřela (Marylebone, Londýn, 27. listopad 1852).

 

7) Byl po ní pojmenován programovací jazyk

V sedmdesátých letech minulého století vznikl programovací jazyk Ada, který je pojmenován právě po Adě Lovelace. Tento jazyk byl vyvinut na objednávku amerického ministerstva obrany a používá se na hodně velké projekty, používají ho například složky americké armády, NASA nebo výrobci lodí a letadel. Mezi řadovými programátory se však nejedná o moc známý jazyk.

 

8) Je inspirací pro ženy figurující ve STEM oborech

V současné době se moc nemluví o úspěšných ženách ve STEM oborech. A právě proto vznikl den Ady Lovelace, který se slaví každé druhé říjnové úterý. Ada Lovelace Day má za cíl zviditelnit ženy, které dosáhly úspěchů v přírodních vědách, technologiích, technice či matematice.

 

Nejvíce se tento den ujal v Anglii, kde se každoročně koná událost „Ada Lovelace Day Live“. Na této události vystupují úspěšné ženy ze STEM oborů s krátkými přednáškami týkajících se STEM. Den Ady Lovelace se však neoslavuje pouze v Anglii, ale po celém světě.

 

Obrázky: By Drawn by Alfred Edward Chalon (1780–1860); Engraved by William Henry Mote (1803–1871). – Scanned from Findens‘ Gallery of Beauty or Court of Queen Victoria (1841?), Public Domain, Link

Přihlášení odběru novinek

Děkujeme za přihlášení

Nemusíte se obávat spamu, slibujeme!

Free Aftersales Support

We offer 100% free after sales support. Once you purchase you can use our Support Forum backed by professionals who are available to help our customers.

Visit Support Forum

Customization Services

We provide WordPress customization services some of which are:

  • Theme install and set-up
  • Responsive development
  • Custom page templates
  • Custom plugin development
  • Custom theme and icons design

Blog Categories

O NÁS

Pro děti od 4 do 15 let nabízíme vzdělávací kroužky v oblasti vědy a techniky – STEM. STEM je zkratka Science, Technology, Engineering a Mathematics.

Provozovatel

JeduEdu.cz, z.ú.
se sídlem Na zvonici 146, Líbeznice
IČ: 08367248
zapsaná v rejstříku ústavů, vedeném Městským soudem v Praze v oddílu U, vložce číslo 818

Ochrana osobních údajů

Přihlášení odběru novinek

Chcete-li dostávat informace o našich aktivitách a novinkách na blogu, zadejte svoji emailovou adresu níže.

Děkujeme za přihlášení

Nemusíte se obávat spamu, slibujeme!