5 neobvyklých STEM povolání

Zvažujete-li pro sebe nebo pro své dítě kariéru ve vědě, technice, technologiích nebo matematice, možná se vám jako první vybaví povolání, jako je například vědec v laboratoři nebo počítačový programátor. Lidé, kteří se začnou zabývat STEM obory, se však mohou věnovat i mnohem méně obvyklým profesím. V tomto článku vás proto seznámíme s 5 neobvyklými povoláními ve STEM.

 

 

Mořský biolog

 

Mořský biolog má za úkol zabývat se mořským životem a prostředím. Ačkoliv je toto povolání v televizi často vykreslováno jako práce snů, během které se člověk potápí mezi nádhernými exotickými rybičkami a objevuje korálové útesy, jedná se o velice zkreslenou představu. Mořský biolog může pracovat v různých oblastech týkajících se mořského života. Jeho prací může být například vytváření zákonů, práce v průmyslu, práce v médiích, ekoturismus, vzdělání a samozřejmě i výzkumná činnost. Neexistuje tedy žádný „typický“ mořský biolog, každý se zabývá něčím trochu jiným.

 

Etický hacker

 

Ačkoliv je slovo hacker veřejností většinou vnímáno negativně, etický hacker může být naopak přínosem. Člověk, který se věnuje tomuto povolání, pomáhá různým firmám na zakázku odhalit jejich mezery v zabezpečení. Firmy díky jeho pomoci mohou provést bezpečnostní opatření, díky kterým mají větší jistotu, že nedojde k úniku dat z jejich databází. Často se jedná o aplikace internetového bankovnictví.

„Řada celebrit v této oblasti (oblasti hackingu, pozn. red.) přišla z temné strany síly na tu světlejší. Obráceně je to možné taky, ale buď se o těch případech moc nemluví nebo je jich míň.“ Etický hacker Karel Miko.

 

Potravinářský chemik

 

Potravinářský chemik umí rozpoznat, zda jsou potraviny kvalitní, zdravé nebo škodlivé. Svoje znalosti může uplatňovat ve výrobnách potravin, kde dohlíží na jejich kvalitu a bezpečnost. Stejně tak má možnost pracovat pro státní organizace, které dohlížejí na dodržování regulací v potravinářství, například pro Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, dokáže totiž ověřit původ a pravost potravin.

 

Pojistný matematik

 

Pojistný matematik počítá rizikovost toho, že nastanou určité situace. Například může vypočítat pravděpodobnost havárie automobilu, a díky tomu pak stanovit sazbu havarijního pojištění nebo povinného ručení. Pro výpočet rizikovosti se používají různé metody, v případě osobních vozidel se používá například věk řidiče, jeho bydliště nebo způsobené škody na silnici v minulosti.

Jedná se o profesi, ve které se pracuje s řadou statisticky zajímavých informací. Podle Petra Jedličky z České asociace pojišťoven například statisticky bourají častěji ženy, ale s menšími škodami než muži.

 

Vulkanolog

 

Vulkanolog se zabývá sopečnou činností. Navštěvuje sopky, zajímá se o jejich vznik, sbírá vzorky sopečných hornin a provádí výzkum. Zároveň sopky monitoruje a předpovídá jejich erupce, čímž zachraňuje lidem životy. Předpovědět sopečnou erupci však není z hlediska vulkanologie vůbec jednoduché. Prací vulkanologa v Česku může být zkoumání starých a vyhaslých českých sopek.

 

 

Závěr

 

Rozhodnutí pro kariéru ve STEM rozhodně nemusí znamenat práci na známých pozicích. Na trhu práce si můžete vybrat z celé řady STEM pracovních míst, o kterých možná ani nevíte. A právě proto jsme vám v dnešním článku několik takových povolání ukázali.

O NÁS

Pro děti od 4 do 15 let nabízíme vzdělávací kroužky v oblasti vědy a techniky – STEM. STEM je zkratka Science, Technology, Engineering a Mathematics.

Provozovatel

JeduEdu.cz, z.ú.
se sídlem Na zvonici 146, Líbeznice
IČ: 08367248
zapsaná v rejstříku ústavů, vedeném Městským soudem v Praze v oddílu U, vložce číslo 818

Ochrana osobních údajů

Přihlášení odběru novinek

Chcete-li dostávat informace o našich aktivitách a novinkách na blogu, zadejte svoji emailovou adresu níže.

Děkujeme za přihlášení

Nemusíte se obávat spamu, slibujeme!